PROFILAKTYKA ZDROWIA

 

PROFILAKTYKA ZDROWIA
Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jest w tym twierdzeniu pewna mądrość, sens i racja, tak jak i w tym, że w chwili kryzysu człowiek powinien szukać i odnajdywać przyczyny a nie skupiać się wyłącznie na ich skutkach. To, że zdrowie jest cenniejsze niż choroba, życie ważniejsze niż śmierć, honor bardziej pożądany niż hańba, konstruktywne ma pierwszeństwo nad destruktywnym, prawda niweczy kłamstwo, miłość króluje nad nienawiścią a wiara i zaufanie przewyższają wątpliwości i cynizm, są to prawdy oczywiste i niezaprzeczalne.

Ludzie od zawsze byli w ścisłym związku z Naturą. Całemu życiu, pracy oraz wszystkim poczynaniom towarzyszy przyroda. Betonowe dżungle, zanieczyszczenie powietrza, hałas, ciągły pośpiech, brak odpoczynku, życie na pokaz, plastikowe jedzenie – nie są to dla człowieka naturalne warunki. O tym jak nie są naturalne, przypomina na każdym kroku ciało – miejsce ludzkiego doświadczenia, kotwica w czasie i przestrzeni. Dzięki ciału każdy jest tym o to człowiekiem, ma bardzo osobistą, intymną w swoim rodzaju historię, dlatego tak ważna jest świadoma eksploracja.

W czasach przyspieszenia, presji otoczenia, w pogoni za bezpieczeństwem, pracą, czy innymi potrzebami, łatwo się zapędzać, błądzić, o pewnych wartościach zapominać. Na szczęście ludzie są od urodzenia racjonalni i emocjonalni jednocześnie. Oznacza to, że potrafią obserwować i wnioskować co dzieje się wokół, ale też odczuwać i przejawiać różnego rodzaju emocje. Emocje, są komunikatami o tym co dzieje się w człowieka środku i jaka potrzeba domaga się zaspokojenia. Serce jest symbolem emocjonalności. Nie ma emocji dobrych i złych, są tylko radosne i bolesne w doświadczaniu wszystkie potrzebne. Bolesne emocje są jak „alarm” pobudzający do działania, który ratuje życie. Gdy alarm dzwoni należy zwolnić tempo, nawet na chwilę się zatrzymać, włączyć czujność i posłuchać swojego wnętrza co ma do przekazania. Do wprowadzania zdrowych zmian niezbędna jest wewnętrzna motywacja i asertywność, by umieć powiedzieć NIE temu co organizmowi nie służy. Potrzebie utrzymania zdrowia sprzyja przekonanie o sensowności swego życia, oraz posiadanie celów wartych realizacji. Udane rozwiązania bazują na potężnej zasadzie, że sposoby wyjścia pojawiają się nie dzięki atakowaniu negatywności, tylko poprzez wspieranie tego co pozytywne. Dojrzały emocjonalnie człowiek zdaje sobie sprawę z tego co przeżywa, jest w dobrym kontakcie z samym sobą, wie czego chce i jest panem swoich emocji. Cała sztuka polega na zdrowej samoregulacji, która pozwala prowadzić produktywne i satysfakcjonujące życie.

Byłoby rzeczą niemądrą stwierdzić, że jedyny wpływy na zdrowie mają czynniki płynące z wnętrza. Składniki świata zewnętrznego, również mogą zwiększać lub zmniejszać moc. Każdy jest indywidualnością i może jeść to co mu smakuje i służy. Nie tak ważne jest to, co kto je, jak ważne jest jakim jest człowiekiem. Zastanowienie się jednak nad tym czym się człowiek żywi, może zmienić coś więcej niż tylko listę zakupów. Układ pokarmowy potrzebuje prostych jak najmniej przetworzonych posiłków. Gdy spożywa się pokarmy bogate odżywczo wytworzone w harmonii z Naturą, w rezultacie wpływa się pozytywnie na zdrowie nie tylko w aspekcie społecznym ale także środowiskowym. Dobrze przemyślane wybory codziennych produktów posiadają szerszy wymiar i przenoszą się również na inne sfery życia. Bez względu na to czy człowiek zdaje sobie z tego sprawę czy nie, za każdym razem gdy konsumuje, staje się częścią sieci powiązań. Oddziałuje na powietrze, wodę, lasy, rolnictwo, oraz innych ludzi. Uświadamiając sobie istnienie bliskiej relacji pomiędzy człowiekiem a światem i biologią, można uzdrowić i wzbogacić życie wprowadzając zdrowe zmiany, dostosowując codzienne wybory do tego, co jest najlepsze dla organizmu, innych ludzi i Ziemi.

Nieodłącznym atrybutem życia człowieka jest aktywność fizyczna. Odpowiednio dobrana sprzyja rozwojowi, pomnażaniu i zachowaniu zdrowia. Uprawianie sportu nie musi oznaczać męczących treningów, czy medali. Odpowiednią dawkę ruchu można sobie zapewnić unikając przemęczenia. Aby wprawić ciało w ruch wystarczy znaleźć właściwą motywację i przyjemną dla siebie formę aktywności. Trenować lekko i przyjemnie można na wiele sposobów. Wystarczy wykonywać z zaangażowaniem prace domowe czy ogrodowe, spacerować, jeździć, biegać, skakać, latać, pływać, w tańca ruchu wypoczywać ; ) Aktywność fizyczna winna być na tyle lekka i przyjemna, by mógł towarzyszyć jej uśmiech. Możliwości jest wiele a przyjemne flow niesie prawdziwa muzyka, która ciała i duszy dotyka, integrując nie dzieląc. Ruch i wypoczynek na łonie przyrody jest bardziej efektywny, działa wyciszająco na cały organizm, przywraca spokój, oczyszcza zmysły i pogłębia kontakt z ciałem. Kontemplując Naturę wzrasta świadomość. Wyostrza się widzenie a umysł i ciało splatają się w jedno, co odczuwa się jako głęboki relaks. Daje to poczucie zadowolenia i wewnętrznej harmonii.

Nie ma najlepszej diety czy treningu dla wszystkich. Zdrowie jest tam gdzie człowiek mocą niezłomnego i czystego ducha, siłą ramion dba o siebie, swoje otoczenie, podążając do przodu za głosem serducha. Pamiętajmy, że życie jest darem a człowiek jest cudem, który jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, wydaje owoc w swoim czasie, liście jego nie więdną a wszystko co czyni jest udane. Warto więc iść do przodu i przemierzać życie z sensem, który odnajduje się wszędzie. Rzeką życia, z prądem czy pod prąd, z wiarą zawsze do celu, nie zapominając dokąd i skąd.

Świadomy i prosty sposób postępowania powinien obejmować wszystkie sfery życia. Miłość i szacunek do Natury jest konieczny dla ludzkiego rozwoju i przetrwania. Natura stanowi wzorzec dla zrównoważonego świata. Wydawałoby się, że ludzie tracą korzenie a prawdziwa dzika przyroda jest dla nich rajem utraconym i są od niej odizolowani, ale tak naprawdę nigdy nie zostali od niej oderwani, ponieważ są jej nieodłączną częścią.

Medycyna niech nie zapomina, że jest sztuką, a nauka jedynie narzędziem tej sztuki.

„By leczyć ciało ludzkie, konieczna jest wiedza o całości zjawisk”
Hipokrates