PROFILAKTYKA ZDROWIA

 

PROFILAKTYKA ZDROWIA

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest w tym twierdzeniu głęboka mądrość, sens i racja. Tak jak i w tym, że człowiek w chwilach kryzysu, powinien szukać i odnajdywać przyczyny, a nie skupiać się wyłącznie na ich skutkach. Istotne jest zidentyfikowanie warunków, które są podstawą rzekomych przyczyn a warunki te jak się okazuje, istnieją w ludzkiej świadomości. To, że zdrowie jest ważniejsze niż choroba, życie ważniejsze niż śmierć, honor bardziej pożądany niż hańba, wiara i zaufanie przewyższają wątpliwości i cynizm, konstruktywne ma pierwszeństwo nad destruktywnym, a miłość niweczy nienawiść, wszystko to są stwierdzenia naturalnie oczywiste.

Ludzie od zawsze byli w ścisłym związku z Naturą. Całemu ich życiu, pracy, oraz wszystkim poczynaniom towarzyszy przyroda. Betonowe dżungle, zanieczyszczenie powietrza, hałas, śmieciowe jedzenie, ciągły pośpiech, życie na pokaz, brak ruchu i odpoczynku, nie są to dla człowieka naturalne warunki. O tym jak nie są naturalne, przypomina na każdym kroku ciało, które stanowi miejsce ludzkiego doświadczenia, kotwice w czasie i przestrzeni.  Każda jednostka zgłębia życie z kompasem, który ma swoje wyjątkowe ustawienie. Dzięki ciału, każdy jest tym o to człowiekiem, ma bardzo osobistą, intymną w swoim rodzaju historię. Dlatego tak ważna jest jego świadoma eksploracja. Mięśnie domagają się naturalnego ruchu a układ pokarmowy prostych jak najmniej przetworzonych posiłków. Każdy człowiek jest indywidualnością i może jeść to co mu smakuje i służy. Nie tak ważne jest co kto je, a ważne jest, jakim jest człowiekiem, czy żyje w zgodzie ze sobą i harmonii z Naturą. Zastanowienie się jednak nad tym, czym się człowiek żywi, może zmienić coś więcej niż tylko listę zakupów. Gdy spożywa się pokarmy wysoko odżywcze, wytworzone w harmonii z Naturą, w rezultacie wpływa się pozytywnie na zdrowie, nie tylko w aspekcie społecznym, ale także środowiskowym.

Nieodłącznym atrybutem życia człowieka, jest aktywność fizyczna. Odpowiednio dobrana, sprzyja rozwojowi, pomnażaniu i zachowaniu zdrowia. Uprawianie sportu, nie musi oznaczać męczących treningów, czy medali. Odpowiednią dawkę ruchu, można sobie zapewnić, unikając przemęczenia.  Aby wprawić ciało w ruch, wystarczy znaleźć właściwą motywację i przyjemną dla siebie, formę aktywności. Trenować lekko i przyjemnie, można na wiele sposobów, np. wykonując z zaangażowaniem: prace domowe czy ogrodowe, uprawiając slow jogging, spacerując, tańcząc, pływając, jeżdżąc rowerem. Aktywność fizyczna, winna być na tyle lekka i przyjemna, by mógł towarzyszyć jej uśmiech. Możliwości jest wiele a przyjemne flow niesie prawdziwa muzyka, która ciała i duszy dotyka, łącząc nie dzieląc. Ruch i wypoczynek na łonie przyrody jest bardziej efektywny, działa wyciszająco na cały organizm, przywraca spokój,  oczyszcza zmysły i pogłębia kontakt z ciałem. Kontemplując Naturę wzrasta świadomość. Wyostrza się widzenie a umysł i ciało splatają się w jedno, co odczuwa się jako głęboki relaks. Daje to poczucie zadowolenia i wewnętrznej harmonii.

Zdrowie jest tam, gdzie każdego dnia w harmonii z Naturą, siłą ramion, woli i czystego ducha, człowiek dba o siebie, swoje otoczenie i słucha serducha. Niestety, w czasach przyspieszenia bywa, że w pogoni za pieniędzmi, pracą, karierą, czy sławą, można się zapędzić. Łatwo wtedy zbłądzić, nie dostrzegać, nie słyszeć, o prawdziwych wartościach zapominać. Serce jest symbolem emocjonalności. Cokolwiek człowiek przeżywa, jest to informacja. Nie ma dobrych i złych emocji, są tylko radosne i bolesne. Wszystkie są potrzebne. Bolesne emocje, są jak „alarm” pobudzający do działania, który ratuje życie. Gdy wewnętrzny głos krzyczy, dzwon bije na alarm, przychodzi czas na zwolnienie tempa, głębsze przemyślenia, zwiększenie czujności i uważną obserwację. Do wprowadzania zdrowych zmian, niezbędna jest wewnętrzna motywacja i asertywność, by umieć powiedzieć NIE, temu co organizmowi nie służy. Dojrzały emocjonalnie człowiek zdaje sobie sprawę z tego co przeżywa, jest w dobrym kontakcie z samym sobą, jest panem swoich emocji.

Tak więc, udane rozwiązania polegają na potężnej zasadzie, że sposoby wyjścia pojawiają się, nie dzięki atakowaniu negatywności, ale poprzez wspieranie tego co pozytywne. Pamiętajmy, że życie jest darem a człowiek jest cudem, który jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, wydaje owoc w swoim czasie, liście jego nie więdną a wszystko co czyni jest udane. Warto więc iść do przodu i przemierzać życie z sensem, który odnajduje się wszędzie. Rzeką życia, z prądem czy pod prąd, z wiarą zawsze do celu, nie zapominając dokąd i skąd. Świadomy i prosty sposób postępowania winien obejmować wszystkie sfery życia.

Miłość i szacunek do Natury jest konieczny dla ludzkiego rozwoju i przetrwania. Natura zatem stanowi wzorzec dla zrównoważonego świata. Wydawałoby się, że ludzie tracą korzenie a prawdziwa dzika przyroda jest dla nich rajem utraconym i są od niej odizolowani. Tak naprawdę, nigdy nie zostali od niej oderwani, ponieważ sami są jej nieodłączną częścią.

Medycyna niech nie zapomina, że jest sztuką, a nauka jedynie narzędziem tej sztuki.

„By leczyć ciało ludzkie, konieczna jest wiedza o całości zjawisk”
Hipokrates