PROFILAKTYKA ZDROWIA

 

Profilaktyka zdrowia. Potocznie mówi się „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jest w tym twierdzeniu głębszy sens i racja. Tak jak i w tym, że w chwili kryzysu, nie należy skupiać się na skutkach i łatwych rozwiązaniach, tylko warto szukać przyczyn i wprowadzać w stylu życia zdrowe zmiany.

Człowiek w pogoni za rzeczywistością, potrafi tak poświęcać się innym zapominając często o sobie i swoich potrzebach. U wielu osób dopiero choroba staje się motorem do zmiany. Bo musi wydarzyć się coś co zmieni myślenie. Dzięki właściwemu żywieniu, wewnętrznej sile, determinacji, zmianie nawyków, codziennej pracy nad sobą, można odzyskać zdrowie. Każdy uczy się na własnych błędach a wszystkie przeciwności spotykane na drodze, są także częścią życia. Nie ma jednej recepty, najlepszej diety i treningu dla wszystkich. Ludzkie ciało i umysł to ogromne laboratorium, wyjątkowe i niepowtarzalne. Im człowiek lepiej czuje i rozumie siebie, tym jest w stanie w życiu więcej osiągnąć. Bycie sobą to prawdziwa wolność i radość oraz cel wart realizacji.

 … totalnie różni a jednak tacy sami …

Ludzie od zawsze byli w ścisłym związku z Naturą. Całemu życiu, pracy, oraz wszystkim poczynaniom towarzyszy przyroda. Betonowe dżungle, zanieczyszczenie powietrza, hałas, ciągły pośpiech, brak odpoczynku, życie na pokaz, plastikowe jedzenie, nie są to dla człowieka naturalne warunki. O tym jak nie są naturalne, przypomina na każdym kroku ciało, miejsce ludzkiego doświadczenia, kotwica w czasie i przestrzeni. Każda jednostka zgłębia życie z kompasem, który ma swoje wyjątkowe ustawienie. Dzięki ciału każdy jest tym o to człowiekiem, ma bardzo osobistą, intymną w swoim rodzaju historię. Dlatego tak ważna jest jego świadoma eksploracja. Szczęściem jest, że ludzie od urodzenia są racjonalni i emocjonalni jednocześnie. Oznacza to, że potrafią obserwować i wnioskować co dzieje się wokół, ale też odczuwać i przejawiać różnego rodzaju emocje. Emocje, są komunikatami o tym co dzieje się wewnątrz i jaka potrzeba domaga się zaspokojenia. Serce jest symbolem emocjonalności. Nie ma dobrych i złych emocji, są tylko radosne i bolesne. Wszystkie w doświadczeniu niezbędne. Dojrzały emocjonalnie człowiek zdaje sobie sprawę z tego co przeżywa, jest w dobrym kontakcie z samym sobą, wie czego chce i jest panem swoich emocji. Cała sztuka polega na zdrowej samoregulacji, która pozwala prowadzić produktywne i satysfakcjonujące życie.

Każdy człowiek jest indywidualnością i może jeść to co mu smakuje i służy. Nie tak ważne jest to co kto je, jak ważne jest jakim jest człowiekiem. Zastanowienie się jednak nad tym czym się człowiek żywi, może zmienić coś więcej niż tylko listę zakupów. Układ pokarmowy potrzebuje prostych naturalnych posiłków. Gdy spożywa się pokarmy wysoko odżywcze, naturalnie wytworzone w rezultacie wpływa się pozytywnie na zdrowie nie tylko w aspekcie społecznym ale także środowiskowym. Dobrze przemyślane wybory codziennych produktów posiadają szerszy wymiar i przenoszą się również na inne sfery życia. Bez względu na to, czy człowiek zdaje sobie z tego sprawę czy nie, za każdym razem gdy konsumuje, staje się częścią sieci powiązań. Oddziałuje na powietrze, wodę, lasy, rolnictwo, oraz innych ludzi. Uświadamiając sobie istnienie bliskiej relacji pomiędzy człowiekiem a światem i biologią, można uzdrowić i wzbogacić życie.

Nieodłącznym atrybutem życia człowieka jest aktywność fizyczna. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu. Odpowiednio dobrana sprzyja rozwojowi, pomnażaniu i zachowaniu zdrowia. Ruch jest jedną z podstaw życia, może zastąpić lekarstwo, nie ma lekarstwa na brak ruchu. Być aktywnym, nie musi oznaczać męczących treningów, dyplomów, medali czy rywalizacji. Trenować lekko i przyjemnie można na wiele sposobów unikając przemęczenia. Aby wprawić ciało w ruch wystarczy znaleźć właściwą motywację i przyjemną dla siebie formę aktywności ( najlepiej taką której może towarzyszyć uśmiech ). Możliwości jest wiele a przyjemne flow niesie prawdziwa muzyka, która ciała i duszy dotyka. Ruch i wypoczynek na łonie przyrody jest bardziej efektywny, działa wyciszająco na cały organizm, przywraca spokój, oczyszcza zmysły i pogłębia kontakt z Naturą.

Ciało dokładnie podpowiada jaki rodzaj pożywienia i ruchu przynosi pożytek i sprawia najwięcej radości. Wsłuchując się w mądrość i sygnały płynące ze swojego wnętrza ( niezależnie od tego czy jest się czempionem olimpijskim, czy ogranicza się do spacerów po lesie) naturalnie człowiek uczy się siły i pokonywania swoich słabości. Kreatywne podejście i dobre nawyki mogą zarówno zapobiec przeciwnością, jak i je pomóc je pokonać. Udane rozwiązania bazują na potężnej zasadzie, że sposoby wyjścia pojawiają się nie dzięki atakowaniu negatywności, tylko poprzez wspieranie tego co pozytywne.

Zdrowe odżywianie, ruch i kontakt z dziką przyrodą ludzie powinni traktować jak coś zupełnie naturalnego, ponieważ zostali do tego stworzeni. Świadomy i prosty sposób postępowania obejmuje wszystkie sfery życia. Miłość i szacunek do Natury jest potrzebny dla ludzkiego rozwoju i przetrwania. Natura stanowi wzorzec dla zrównoważonego świata. Mogłoby się wydawać, że ludzie tracą korzenie i są od prawdziwej przyrody odizolowani. Tak naprawdę nigdy nie zostali od niej oderwani, ponieważ są jej nieodłączną częścią.

Potrzebie utrzymania zdrowia sprzyja przekonanie o sensowności swego życia, oraz posiadanie celów wartych realizacji. „Człowiek jest cudem, który jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, wydaje owoc w swoim czasie”.  Warto więc iść do przodu i przemierzać życie z sensem, który odnajduje się wszędzie. Rzeką życia, z prądem czy pod prąd, z wiarą zawsze do celu, nie zapominając dokąd i skąd.

Medycyna jest sztuką a nauka jedynie narzędziem tej sztuki.

„By leczyć ciało ludzkie, konieczna jest wiedza o całości zjawisk”
Hipokrates