PROFILAKTYKA ZDROWIA

 

Profilaktyka zdrowia skupia się na wspieraniu człowieka w jego prawidłowym rozwoju i zdrowym życiu. Zajmuje się działaniami, które mają na celu utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, oraz zapobieganie i zwalczanie chorób.

Człowiek od zawsze istnieje w ścisłym związku z przyrodą. Całemu naszemu życiu, pracy, oraz wszystkim poczynaniom towarzyszy Natura. Ciało jest miejsce ludzkiego doświadczenia, kotwicą w czasie i przestrzeni. Działa jak czuły barometr, doskonale czuje i wie co nam służy. Każda jednostka zgłębia życie z kompasem, który ma swoje wyjątkowe ustawienie. Empatia i dobro mają niezwykły wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Szczęście osiąga się wtedy, gdy prowadzi się życie zgodne z wyznawanymi wartościami i celem do którego się narodziliśmy. Świadomy i prosty sposób postępowania powinien obejmować wszystkie sfery życia. Miłość i szacunek do Natury jest potrzebny dla ludzkiego rozwoju i przetrwania. Natura stanowi wzorzec dla zrównoważonego świata, daje nam poczucie bezpieczeństwa i harmonii, zapewnia rozwój fizyczny i duchowy. Mogłoby się wydawać, że ludzie tracą korzenie i są od Natury odizolowani. Tak naprawdę nigdy nie zostali od niej oderwani, ponieważ są jej nieodłączną częścią.

W czasach zaawansowanych technologi, przyspieszenia, zmian klimatycznych, przesytu informacyjnego, człowiek coraz częściej staje wobec wyzwań konsumpcyjnego, zautomatyzowanego i cyfrowego świata. Goniąc za nowoczesnością można się zapędzać, błądzić, oddalać od Natury. Warto wtedy zwolnić, czasem się zatrzymać, włączyć czujność, przypomnieć sobie ponadczasowe wartości i życie ludzi z przed rewolucji przemysłowej czy cyfrowej. Chcąc uchronić się przed technologicznym potopem i od zerwania z materialnością, która kotwiczy praktyki społeczne w świecie doświadczeń i wyobrażeń człowieka, należy wychodzić poza schematy i wybierać odważne rozwiązania. Najlepiej takie, które będą wzmocnieniem dla młodych pokoleń, wskażą im jak budować własne arki i żyć w harmonii z Naturą.

Każdy naturalnie ma prawo do zdrowia, wolności, mądrości i miłości. Miłość jest bezinteresownym darem z siebie – to dynamizm, który rozrywa pęta egoizmu. Przeciwności spotykane na drodze, są częścią życia. Od przeciwności i tego jak się człowiek z nimi upora, zależy efekt starań. Dobre nawyki mogą zarówno zapobiec przeciwnościom, jak i pomóc je pokonać. Codzienne utrwalanie w sobie dobrych nawyków, pomaga osiągać wyznaczone cele i żyć w zgodnie z wartościami, które się wyznaje. Jeśli człowiek chce pozbyć się złych nawyków, powinien postarać się najpierw je zrozumieć, dzięki temu bowiem łatwiej jest je zmienić na dobre. Przede wszystkim nie zapominać o gratyfikacjach, które pozwalają utrwalać dobre nawyki. Umiejętności to czas, jaki należy przeznaczyć aby je opanować. Wsłuchując się w mądrość i sygnały płynące ze swojego wnętrza, naturalnie człowiek uczy się siły i pokonywania swoich słabości. Kreatywne podejście i dobre nawyki mogą zarówno zapobiec przeciwnościom, jak i je pomóc je pokonać. Udane rozwiązania bazują na potężnej zasadzie, że sposoby wyjścia pojawiają się nie dzięki atakowaniu negatywności ale poprzez wspieranie tego co pozytywne. Szczęściem jest, że ludzie od urodzenia są racjonalni i emocjonalni jednocześnie. Oznacza to, że potrafią obserwować i wnioskować co dzieje się wokół, ale też odczuwać i przejawiać różnego rodzaju emocje. Emocje, są komunikatami o tym co dzieje się wewnątrz i jaka potrzeba domaga się zaspokojenia. Istotą emocji jest uruchamianie gotowości do realizacji programu działania. Serce jest symbolem emocjonalności. Nie ma dobrych i złych emocji, są tylko radosne i bolesne. Wszystkie w doświadczeniu niezbędne. Dojrzały emocjonalnie człowiek zdaje sobie sprawę z tego co przeżywa, jest w dobrym kontakcie z samym sobą, wie czego chce i jest panem swoich emocji. Cała sztuka polega na zdrowej samoregulacji, która pozwala prowadzić produktywne i satysfakcjonujące życie.

Racjonalne odżywianie, ruch i kontakt z dziką przyrodą, ludzie powinni traktować jak coś zupełnie naturalnego ponieważ zostali do tego stworzeni. Nieodłącznym atrybutem życia człowieka jest aktywność fizyczna. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu. Odpowiednio dobrana sprzyja rozwojowi, pomnażaniu i zachowaniu zdrowia. Bycie aktywnym nie musi oznaczać męczących treningów, medali czy rywalizacji. Trenować lekko i przyjemnie można na wiele sposobów unikając przemęczenia. Do tego potrzebna jest właściwa motywacja i znalezienie dla siebie odpowiedniej formy aktywności, najlepiej takiej przy której towarzyszy uśmiech 🙂 Można spacerować, grać w gry zespołowe, z zaangażowaniem wykonywać prace domowe, tańczyć, jeździć rowerem, biegać, skakać, latać, pływać, w ruchu wypoczywać. Dyscyplin jest wiele a przyjemne flow niesie prawdziwa muzyka, która z serca wypływa i ciała z duszą dotyka. Ruch i wypoczynek na łonie przyrody jest bardziej efektywny, działa wyciszająco na cały organizm, przywraca spokój, oczyszcza zmysły i pogłębia kontakt z Naturą.

Pamiętajmy także, że prawdziwe życie toczy się w duchowym i realnym świecie a nie tylko w internecie.

Potrzebie utrzymania zdrowia sprzyja przekonanie o sensowności swego życia oraz posiadanie celów wartych realizacji. Warto iść do przodu i przemierzać życie z sensem, który z czasem odnajduje się wszędzie. W życiu wszystko jest możliwe. Rzeką życia, z prądem czy pod prąd, z wiarą zawsze do celu, nie zapominając z kim, dokąd i skąd. Wiara to potężny lek a akceptacja własnego losu i zaufanie swojemu przeznaczeniu to ważny klucz do szczęścia.

„By leczyć ciało ludzkie, konieczna jest wiedza o całości zjawisk”
Hipokrates