KONOPNY POTENCJAŁ

 

 

Polska jest naturalnie pięknym krajem. Mamy swoją historię, tradycje, kulturę, wszystkie pory roku, ciepły umiarkowany klimat, morze, jeziora, lasy, łąki, doliny góry, bogactwo roślin i zwierząt, jak Świat się kręci w rytmie Natury. Jesteśmy silnym i lojalnym narodem. Jak trzeba to łączymy moc i siłę w jedno i razem pokonujemy każdą przeszkodę. Bolączką dzisiejszych czasów jest konsumpcjonizm. Ludzie ciągle chcą więcej i więcej. Monopol, masowy przemysł, produkcje plastiku – stawiając na ilość zamiast na jakość czerpią zasoby bez poszanowania dla środowiska naturalnego zanieczyszczając klimat oraz atmosferę na Ziemi. Wszystko ma swój umiar a naturalnie aby brać to o przyrodę należy dbać. Teraz jest zawsze właściwym momentem, w którym człowiek może uczynić realny krok aby coś w życiu na lepsze zmienić. Każdy z nas ma wpływ na swoje samopoczucie i otoczenie. Troska o przyrodę, zrównoważony rozwój, rozsądne korzystanie z zasobów, świadome wybory konsumenckie, unikanie plastiku, uczenie dzieci ekologii, empatii, prawdy, szacunku do siebie i innych ludzi, troski o przyrodę, wzajemności w rozmowie i współdziałaniu, to niby niewielkie działania w perspektywie człowieka, ale jak znaczące w skali ludzkości. Prawdziwe ekologiczne innowacje są potrzebne aby zachwycać ludzką wyobraźnie a trwała jakość naturalnie zastąpić fajans wychodzący z użytku.

Konopny potencjał

Konopie siewne (Cannabis sativa L.). Są to rośliny o niesamowitym potencjale, nie tylko włóknistym czy oleistym. Uprawiane były już od czasów starożytnych, ze względu na łatwość uprawy i szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Dawniej zostały niesłusznie zdemonizowane i zakazane, pod wpływem szeroko zakrojonej propagandy. Prohibicję wtedy wspierały firmy zainteresowane wyparciem naturalnych produktów. Korporacje skutecznie troszczyły się o dezinformację społeczeństwa, mieszając gatunki oraz szerząc kłamstwa na ich temat. Kłamstwo ma jednak krótkie nogi, więc władze poszły po rozum do głowy i postanowiły przywrócić dawną świetność tych roślin. Konopie naturalnie zostały uwolnione, częściowo zalegalizowane i upowszechnione. W rolnictwie uznawane są, za jedne z bardziej przyjaznych środowisku. Ze względu na silny system korzeniowy, mają zdolność naturalnego przywracania żyzności glebie i poprawiania jej struktury. Wpływają korzystnie na lokalny teren, służą poprawie jakości powietrza i zagłuszają chwasty. 1 ha konopi dostarcza 4 razy więcej celulozy niż 1 ha lasu ( zwykły papier można przetworzyć 3 razy z konopi 7 razy).  Włókna konopi, są jednymi z najmocniejszych w przyrodzie. Stosuje się m.in. do produkcji lin, materiałów budowlanych, odzieży. Ubrania z konopi są, organiczne i mają właściwości hipoalergiczne. Czołowi lekarze i naukowcy uważają konopie za jeden z bardziej odżywczych i terapeutycznych gatunków roślin na świecie. W ziarenkach konopi znajduje się to, o co organizm ludzki prosi każdego dnia, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT ( zrównoważone w odpowiednich proporcjach 3:1), wysokowartościowe białko o pełnym składzie aminokwasowym, błonnik pokarmowy, witaminy, oraz składniki mineralne.

To tylko namiastka tego jak niesamowite możliwości, mają konopie siewne i powstające z nich produkty. My postawiliśmy na odmianę oleistą. Z pasją wysiewamy nasze ziarenka i doglądamy nasze rośliny podczas wzrostu. W odpowiednim czasie ręcznie zbieramy liście i kwiaty na herbatkę. Z ziaren na zimno tłoczymy nasz wyśmienity olej konopny a z makuch bogatych w wysokowartościowe białko, błonnik i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, tworzymy pozostałe produkty.

Temat konopi na całym świecie bywa źródłem kontrowersji. Jak widać jednak rośliny te rosną w siłę i posiadają niesamowity potencjał oraz prozdrowotne właściwości. Rozpoczęto więc edukację społeczeństwa w kwestii gatunków, właściwości i zastosowań konopi. Jest to dobra nowina i niesie nadzieje na przyszłość.

Ponad wszystkim jest Natura ma swój rytm i otula, oraz rozpromienia ludzkie wnętrza przez cały czas.

#NIEBIESKA PLANETA   #OCHRONA ŚRODOWISKA   #KONOPNY POTENCJAŁ   #KULTURA KORZENI    #NATUROTERAPIA   #PONAD PODZIAŁAMI