KONOPNY POTENCJAŁ

 

 

Nie da się ukryć, że Polska jest naturalnie pięknym państwem. Mamy swoją historię, tradycje, sztukę i kulturę, florę, faunę, wszystkie pory roku, ciepły umiarkowany klimat, morze, jeziora, lasy, łąki, doliny, góry, wspaniałe obiekty architektury, gdzie życie się kręci w rytmie Natury. Jesteśmy silnym i lojalnym narodem. Gdy trzeba łączymy moc i siłą w jedno i razem pokonujemy każdą przeszkodę. Cyberświat, monopol, masowy przemysł, nowoczesne technologie, reklama – mają tendencje do podkręcania tempa, skłaniania ludzi do coraz większej chęci konsumowania, spłycania więzi i komunikacji interpersonalnej. Przyglądając się temu bliżej, można dostrzec znaczenie prawidłowych zachowań zdrowotnych, dla pomyślności społeczeństwa i ochrony przyrody. Każdy z nas ma wpływ na swoje samopoczucie i otoczenie. Tu i teraz jest zawsze właściwy moment na realny czyn w kierunku pożądanej zmiany. Stawiając na profilaktykę, edukację, świadome wybory konsumenckie, oszczędzanie, racjonalne odżywianie, sortowanie surowców, unikanie plastiku, recykling, odnawialne źródła energii, szczerość, tolerancję, szacunek do siebie i innych ludzi, braterską miłość, solidarność we wspólnej pracy i działaniu, spotkania i rozmowy bardziej w realnym niż wirtualnym świecie ~ razem możemy więcej. Gdy praktykujemy i wspieramy takie inicjatywy realnie korzystnie wpływamy na ochronę środowiska naturalnego, wzmacniamy relacje, pogłębiamy więzi, budujemy bardziej zrównoważone i empatyczne społeczeństwo.

Konopny potencjał

Konopie* należące do rodziny konopiowatych posiadają kwiaty męskie i żeńskie. Rosną w stanie dzikim i są uprawiane. Są to rośliny o niesamowitym potencjale.  Wysiewane były już od wieków ze względu na łatwość uprawy i szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Dawniej zostały niesłusznie zdemonizowane i zakazane, pod wpływem szeroko zakrojonej propagandy. Prohibicję wtedy wspierały firmy zainteresowane wyparciem naturalnych produktów konopnych. Korporacje skutecznie troszczyły się o dezinformację społeczeństwa szerząc kłamstwa na ich temat. Kłamstwo ma jednak krótkie nogi, władze więc poszły po rozum do głowy i postanowiły przywrócić dawną świetność tych rośliny. Konopie naturalnie zostały uwolnione, częściowo zalegalizowane i upowszechnione. W rolnictwie uznawane są za jedne z bardziej przyjaznych środowisku. Ze względu na silny system korzeniowy, mają zdolność naturalnego przywracania żyzności glebie i poprawiania jej struktury. Wpływają korzystnie na lokalny teren, służą poprawie jakości powietrza zagłuszają chwasty. 1 ha konopi dostarcza więcej celulozy niż 1 ha lasu. Zwykły papier można przetworzyć 3 razy z konopi nawet 7. Włókna konopi, są jednymi z najmocniejszych w przyrodzie. Stosuje się je m.in. do budowy domu, produkcji lin czy odzieży. Czołowi lekarze i naukowcy uważają konopie za jedne z bardziej odżywczych i wartościowych gatunków roślin na świecie. W ziarnach konopi znajduje się to, o co organizm ludzki prosi każdego dnia. najdziemy w nich, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT ( zrównoważone w odpowiednich proporcjach 3:1), wysokowartościowe białko o  bogatym składzie aminokwasowym, błonnik pokarmowy, witamin i minerały. Konopie ze względu na swoje naturalne właściwości biologiczne, są roślinami chętnie stosowanymi w okresach postów i świąt. W Polsce w niektórych okolicach ” siemieniatka” jest potrawą obrzędową, podawaną w Wigilię Bożego Narodzenia.

To tylko namiastka tego jak niesamowite możliwości, mają konopie i powstające z nich produkty. My stosujemy w uprawie odmiany oleiste. Wysiewamy wysokiej jakości ziarna. Z pasją doglądamy nasze rośliny podczas wzrostu. W odpowiednim czasie ręcznie zbieramy liście i kwiaty. Ze starannie wyselekcjonowanego suszu tworzymy wyśmienitą „herbatkę konopną”. Z ziaren na zimno tłoczymy nasz esencjonalny „olej konopny”. Z makuch bogatych w wysokowartościowe białko, błonnik, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały otrzymujemy  „moc natury”, „mąkę konopna” i „otręby konopne”. Pozostałe części roślin staramy się przerabiać na wiele możliwych sposobów w celach badawczych, warsztatowych i edukacyjnych.

Temat konopi na całym świecie bywa czasem źródłem kontrowersji. Jak widać jednak rośliny te rosną w siłę, posiadają niesamowity potencjał oraz prozdrowotne właściwości. Rozpoczęto więc edukację społeczeństwa w kwestii gatunków, odmian, właściwości i zastosowań konopi. Jest to dobra nowina, która niesie nadzieję na lepszą przyszłość dla nas, następnych pokoleń i całej planety Ziemia.

Prawdziwe twórcze i ekologiczne innowacje są potrzebne, by naturalnie chronić przyrodę, zdrowie, zachwycać wyobraźnię i zastępować „fajans” wychodzący z użytku.

Ponad wszystkim jest Natura, która  ma swój rytm i otula oraz rozpromienia ludzkie wnętrza przez cały czas.

#NIEBIESKA PLANETA   #OCHRONA ŚRODOWISKA NATURALNEGO   #KONOPNY POTENCJAŁ   #KULTURA KORZENI   #NATUROTERAPIA   #PONAD PODZIAŁAMI   #INNOWACJA PEDAGOGICZNA   #KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA   #RODO