Zdrowie (dobrostan) to dobre samopoczucie, zarówno w aspekcie fizycznym, mentalnym i duchowym. Zgodnie z podejściem medycyny holistycznej człowiek jest „układem całościowym” a Ciało, Umysł i Duch tworzą Jedność. Tak jak orkiestra potrzebuje dyrygenta, tak wszystkie systemy wymagają synchronizacji, by ich działanie było prawidłowe. Do tego potrzebny jest odpowiedni BALANS. Harmonijny przepływ energii w całym organizmie, sprawia, że człowiek czuje się zdrowy, zrównoważony, pełen energii witalnej i szczęśliwy. 

Ciało jest miejscem ludzkiego doświadczenia, kotwicą w czasie i przestrzeni. Każda jednostka zgłębia życie z kompasem, który ma swoje wyjątkowe ustawienie, jest indywidualnością a umysł to ogromne laboratorium, wyjątkowe i niepowtarzalne. Gdy pojawia się kryzys, być może jest to informacja, że coś domaga się uwagi, oczyszczenia. Warto wtedy szukać przyczyn, nie skupić się wyłącznie na skutkach i wprowadzać w stylu życia skuteczne zmiany. Nie jest prawdą, że stres niszczy człowieka. Może to robić brak umiejętności panowania nad stresem. Stres nie jest jednoznacznie zjawiskiem negatywnym. Może być stymulatorem zmian i skłaniać do podejmowania różnych wyzwań. Przy odpowiednim nastawieniu, nawet kryzys czy chorobę można potraktować jako nowy początek i rozpocząć budowę lepszej wersji siebie.

Natura obdarzyła ludzi wspaniałym mechanizmem samouzdrawiającym jakim jest układ odpornościowy. To między innymi dzięki niemu człowiek odzyskuje zdrowie i od jego kondycji zależy jak szybko to następuje. Dlatego należy o niego dbać. Dzięki wewnętrznej sile, determinacji, zmianie nawyków, codziennej pracy nad sobą, można wyjść z kryzysu, odzyskać zdrowie. Skuteczne całościowe działanie polega na świadomym rozpoznaniu sfery zakłóceń i przywracaniu harmonii w całym organizmie. Każdy organ i część ciała powiązane są z określonymi strefami mózgu. Ciało składa się z ok. 100 biliardów komórek, a każda myśl dociera do świadomości pojedynczej komórki i ma wpływ na jej kondycję zdrowotną. Odkrycie konfliktu może uzdrawiać komórki. Najlepszym dowodem na to, że człowiek ma możliwość oddziaływania na swoje zdrowie i otaczającą rzeczywistość, są takie fenomeny jak efekt placebo, funkcja modlitwy czy medytacji. Wiara to potężny lek, a akceptacja własnego losu i zaufanie swojemu przeznaczeniu, to ważny klucz do szczęścia. By leczyć ciało konieczna jest wiedza o całości zjawisk. Daje to początek nowemu sposobowi leczenia, wykraczającemu poza komórki i molekuły, obejmującemu całe człowieczeństwo. Medycyna jest sztuką, a nauka jedynie narzędziem tej sztuki. Ciemność rozjaśnia światło rozpoznania.

 

   #HOLISTYCZNEPODEJŚCIE   #WSPÓŁDZIAŁANIE   #FUNDAMENTALNATRÓJCA   #WEWNĘTRZNASPÓJNOŚĆ   #JEDNOŚĆ   #ZESTROJONACAŁOŚĆ